Beszélgetések nem csak tudományról című kötet bemutatója
Révai Gábor: Beszélgetések nem csak tudományról – Csányi Vilmos etológussal és Lukács Béla fizikussal című könyvének bemutatója szeptember 30-án (kedden) 18 órakor kezdődik a Bálint Házban (VI. Budapest, Révay u. 16.). A bemutatón Révai Gábor beszélget Csányi Vilmos etológussal és Lukács Béla fizikussal. A belépőjegy ára 700 Ft. A könyv a helyszínen 20%-os kedvezménnyel megvásárolható.

A kötetről:

A szerző ezúttal két tudóssal – Csányi Vilmos etológussal és Lukács Béla fizikussal – beszélgetett nem csak tudományról.

Valakik-e az állatok? A számoló ló rejtélye. Közösség és individuum. Erkölcs és nyelv. Miben hiszünk és mi „van”? Tudomány-e a humán etológia? Csupán néhány kiragadott kérdés és téma, amelyről Csányi Vilmos mindig tud újat és érdekeset mondani.
De vajon lehet-e egyszerű halandó számára érthetően elmagyarázni, hogy milyen egy végtelen görbületű gömb, mi fán terem a „téridő”, és milyen nehézségekbe ütközik a „nagy, egyesített elmélet” megalkotása? Lukács Béla már Friderikusz műsorának visszatérő vendégeként bizonyította, hogy lehet. Ezekben a beszélgetésekben – idő- és térbeli korlátok híján – még érthetőbbé válnak az ilyen és ehhez hasonló fizikai fogalmak.

Csányi Vilmost nem lehet kizökkenteni a gondolatmenetéből, nem lehet ezoterikus kalandokra csábítani, mert az ilyesmit – rigorózus tudósként – legfeljebb hiedelemként tartja létezőnek.

Lukács Béla szertelenebb és csapongóbb, őt inkább a kérdezőnek kell vissza-visszacsalogatnia az eredeti kérdéshez, mert mindenről valami más is eszébe jut, olyan utakra téved, ahová – mellesleg – szívesen követjük. Mindazonáltal a tudomány az ő számára is „szent és sérthetetlen”. Nem hisz a paradoxonokban, legfeljebb pillanatnyi tudásunk korlátjait látja bennük.

Merre megyünk? Kiszámíthatatlan következményekkel jár, ha beavatkozunk a természeti folyamatokba, de a következményeket látva, ma már nem lehet nem beavatkozni. Zsákutca, amelyből mindig találunk kiutat?
Csányi Vilmos a népességrobbanásban, azaz abban látja a legtöbb baj és probléma forrását, hogy az emberi faj nem képes szabályozni saját populációját. Lukács Béla ennél általánosabban az exponenciális fejlődésben, amelyet az emberiség újkori botlásának nevez. Hozzátéve, hogy az ember, ha egyszer megbotlik, egyensúlyának visszaszerzése érdekében egyre gyorsabban kezd futni, aminek rendszerint pofára esés a vége.
A két tudós ennek ellenére optimista. Látják ugyan a bajok szaporodását, de bíznak benne, hogy mint mindig, a jövőben is sikerül megoldásokat találnunk.

Terjedelem: 264 oldal
Ár: 2690 Ft

Biztosan te is gyakran érzed úgy, hogy valamit jó lenne feljegyezni valahová: utazás közben listát készíteni a napi teendőkről, leírni a terveid, vagy csak megörökíteni egy érzést, egy...
Fordította: Balázs István
Lengyelország évről évre egyre több turistát vonz a világ minden tájáról. Ez nem csoda, hiszen a műemlékekben gazdag, gyönyörűen felújított városok, mint Varsó, Krakkó és Poznań,...
Biztosan te is gyakran érzed úgy, hogy valamit jó lenne feljegyezni valahová: utazás közben listát készíteni a napi teendőkről, leírni a terveid, vagy csak megörökíteni egy érzést, egy...
,,Kávéház nélkül nincs irodalom" - írta Márai Sándor, és nem túlzott. A kávéház közel kétszáz évig nemcsak második lakhelye volt a magyar művészeknek, hanem az egymást formáló eszmék...
Könyvportál Líra könyv Kiskereskedelem Nagykereskedelem Kiadók Kapcsolat Oldaltérkép ADATKEZELÉSI TÁJÉKOZTATÓ