Modern idők

Somlai Tibor munkája a meglepetések könyve. Persze tudtuk, hogy bauhaus, art deco, vagy éppen modern épületek szép számmal találhatók Budapesten, de mondjuk azt, hogy a linóleumot már a húszas évek közepétől használtak, nos, ez gondolom, sokak számára csak Somlai Tibor könyvéből derült ki. Igen, valahol logikus, hogy a bauhaus házakban nem neobarokk bútorokat terveztek, de hogy a modern ennyire modern legyen, az zavarba ejtő, talán azoknak is, akik megjárták Stuttgart bauhaus skanzenjét.

A könyvből megismerjük a korszak (1925-1942) bútortervezőit, és persze kiderül, hogy nemcsak Kozma Lajos tervezett igézően tiszta, a praktikusság bűvöletében fogant lakberendezési tárgyakat.

Javasoljuk, először csak lapozzuk fel a könyvet, ahogy úri szeszélyünk tartja, vesszünk el a részletekben, bukkanjunk olyan készségekre, mint amilyen az ívelt szoba formáját felvevő csőregiszter radiátor, vagy a gyönyörű, a korszakot jellemző hengerlámpa.

Somlai Tibor formatervező-belsőépítész szenvedéllyel idegenvezet minket a két háború közötti magyar enteriőr világában. Talán a kelleténél jobban exponálja magát a szerző, de oly? sok munkája van a könyvben, hogy ezen gyorsan túl is tettük magunkat.

Számos bauhaus villa, és ezzel együtt gyönyörű enteriőr is elpusztult Budapest ostroma során, kész csoda, hogy a fotódokumentációk megmaradtak, így el tudjuk képzelni, hogyan élt nagyszüleink korosztálya, illetve az a gazdag és modern szemléletű polgárság, amely megengedhette magának a 50-80 nm2-es terasszal és fürdőmedencével kiegészített bauhaus villát.

Persze, számos kétszobás lakást mutat be a könyv, melyek sokkal nagyobbnak látszanak, mint amekkorák valójában, ami a tervezők rafinált térnövelő trükkjeit (beépített vagy összecsukható-szétnyitható bútorok, üvegasztalok, méhsejt üvegtégla) dicséri.

A könyv felidéz egy elveszett kort, melyben még az anyaghasználat (jávorfa, kaukázusi diófa, opaküveg, linóleum) is különleges volt. A látszólagos egyszerűség ellenére a belsőépítészek nem spóroltak a drága anyagokkal, a radiátorokat nem egy esetben fehérmárvány burkolattal takarták el.
Mivel nem egy esetben az építész tervezte a nyílászárókat és a bútorokat, így a ház a legteljesebb harmóniában volt a lakások apró részleteivel. A képek nagy része fekete-fehér fotó, de számos színes akvarellt találunk a kötetben.

A könyvhöz kísérőajándékként egy DVD-t is kapunk, a rövid animációs film bemutatja a Kozma Lajos tervezte Havas-villát.
Tanulság: ne féljünk a funkcionalista megoldásoktól, hisz? már a harmincas években sem féltek tőle.

Forrás: kulturpart/pzl

2009-01-26 09:59:19
Fordította: Vörös Fábián
A felújított Marco Polo sorozat első magyarul megjelenő kötete már új borítódizájnjával is feltűnik. De egyéb újításokat is tartogat az olvasóknak: a borító belsejében, elöl a ,,Legjobb...
Fordította: Tolvaj Zoltán
Bumann szenvedélyes, humoros és rendkívül informatív, mégis mélyen elgondolkodtató könyve utazás az állatok hangjának és viselkedésének lenyűgöző mélységeibe. Vajon mit visz magával...
Fordította: Tolvaj Zoltán
Bill Gates szakmai és üzleti sikerei világszerte ismertek: ő az a szoftverfejlesztő, aki húszévesen otthagyta a Harvard Egyetemet, és belefogott a saját vállalkozásába, amely rövid időn belül...
Fordította: Tolvaj Zoltán
Bumann szenvedélyes, humoros és rendkívül informatív, mégis mélyen elgondolkodtató könyve utazás az állatok hangjának és viselkedésének lenyűgöző mélységeibe. Vajon mit visz magával...
Könyvportál Líra könyv Kiskereskedelem Nagykereskedelem Kiadók Kapcsolat Oldaltérkép ADATKEZELÉSI TÁJÉKOZTATÓ