Norbert Frei: 1968 - Diáklázadások és globális tiltakozás, Corvina, 2008, 263 p., 2990 Ft.
Miért fontos?
1968 negyvenedik évfordulóján a csapból is 1968 negyvenedik évfordulója folyik. A "huszadik század 1848-át" befedi a romantikus lepedék, hajlamosak vagyunk túlidealizálni. Norbert Frei könyvében egy darab kép sincs, és lényegében azért jó, mert higgadt és következetes, erre remek példa az is, hogy nem fordít a kelleténél több figyelmet Párizsra, csupán hangulatot teremti meg az ottani eseményekkel. A valódi elemzés (mint ahogy az előzmények is) Amerikával kezdődik, a változás és az ideák évtizedével, amit sok szempontból tesz Obama a könyv kiadásának évében való megválasztása még aktuálisabbá (ehhez hasonló következtetések a könyvben természetesen nincsenek, viszont rendkívül tanulságos lehet párhuzamosan olvasni Norbert Frei Amerika-fejezetét a Rubicon évvégi Obama- és polgárjogi különszámával). Még inkább hiánypótló a könyv az európai események tekintetében. Érthető módon a legrészletesebben a németországi poszt-nemzetiszocialista társadalom '68-ig vezető útja van kibontva, amely egyben az úgynevezett "másik út", melynek darabjaira hullása - a nálunk egyelőre szintén feldolgozatlan olasz "ólomévek"-hez hasonlóan - a városi terrorban bontakozott ki, és 1977-ben csúcsosodott aztán. Frei magának a hatvannyolcas évszámnak sem tulajdonít túl nagy jelentőséget, az évtized érdekli és folyamatok érdeklik, valamint a működési elv.
Ki a szerző?
Norbert Frei a jénai Friedrich Schiller Egyetem Modern Történelem tanszékének professzora. A hetvenes években Münchenben tanult politika- és kommunikációelméletet, illetve újságírást, a nyolcvanas évek közepén a Harvardon ösztöndíjas. Közel harminc éve publikál, visszatérő témája a poszt-nemzetiszocialista német társadalom, illetve annak kritikája. Norbert Frei jelenleg ötvenhárom éves. 1968-at feldolgozó könyve idén jelent meg Németországban is.
Mi ez a könyv?
Frei egyértelműen tudományos, ám a mozgalmas témából adódóan rendkívül izgalmas és olvasmányos könyve egészében, globális összefüggéseiben dolgozza fel a híres évet, azaz sokkal inkább a hatvannyolcas eseményekben, és az ún. "68-as generáció" tetteiben csúcsosodó teljes évtizedet, annak számos ellentmondásával, változást hozó, ám későbbi darabjaira hullását mindvégig önmagában hordozó termékeny zűrzavarával. Frei munkája - egy kötelező párizsi felütés/előszó után - lényegében az amerikai eseményekből ki, majd mindennél alaposabban taglalja a "német különút"-at, ezt követően kitér Olaszországra, Japánra és Nyugat-Európára, majd a keleti blokkra, végül pedig jól levonja mindebből a tanulságot.
Kinek ajánljuk?
Akit nem csak az évek során 1968-ra rakódott romantikus és üres sémák érdeklik, hanem a valódi folyamatok összefüggésében szeretné megérteni a második világháború után született első generációt, illetve azt a '68-at, amely már az ötvenes években elkezdődött, és amely nem csak és leginkább nem Párizshoz köthető.
Forrás: origo.hu/Dömötör Ági, Puskár Krisztián