Képeskönyv a főváros születéséről - multkor.hu
 
Az i.sz. 1. század elején a Római Birodalom légiói megjelennek a Duna partján, hogy a majdan Óbudának nevezett kisváros helyén felépítsék táborukat - indítja a történetet a hódítók megjelenésével a Budapest krónikája. A könyv kétezer éven át követi a város történetének eseményeit, a fejlődés és a hanyatlás egymást követő szakaszait, ostromokon, tűzvészeken és árvizeken, járványokon és újjáépítéseken át.


Tanúi lehetünk a város mindennapi élete változásainak és fordulatainak, apró mozzanatainak - az első utcai gázláng kigyúlásának és szenzációs bűneseteknek - a "kishíreknek" és a maguk idején nagy izgalmat kiváltó eseményeknek, mint amilyen Traianus császár, Szulejmán szultán, majd I. Sándor cár vagy épp Ferenc József látogatása volt.

A város fejlődését a helyi tanácsok mindennapi aprómunkájától, a kortársak számára oly fontos polgári lövészegylet, az első biztosító intézetek és temetkezési egyletek megalakításától, a Hét Választófejedelemhez címzett híres szálloda és a Császár fürdő megnyitásától, a máig ható nagy tervek megvalósításáig, a Lánchíd megépítéséig, a metró megindulásáig, a nagyszabású városrendezési tervekig, a rakpart vagy a körút kiépítéséig és ma is álló középületek megalkotásáig kísérjük végig.

Ennek során láthatjuk, ahogy az élet mai keretei - az utak hálózata, a jellegzetes budapesti utcakép, és a nemkülönben jellegzetes, más ajkú és más vallású, sok felől érkezett embereket egyformán budapestivé ötvöző társadalmi szerkezet - is kialakultak.

Megtudjuk, ki volt Boráros János, akiről ma is tér van elnevezve, vagy az a valamikor élt pesti polgárember, akinek városligeti sírkövén csak egy latin szó áll: Fuit, azaz "volt", és hogy miféle szokás volt a gellérthegyi emmaus-járás vagy a vízivárosi krumplibúcsú, és azt is, miért hívják a Rudas-fürdőt Rudasnak, és kiről neveztél el Albertfalvát? Sorra elénk lépnek polgárok és polgármesterek, és azok, akik ritkán bukkannak fel a történelemkönyvekben: mérnökök és jogszabály gyártó jogászok, építőmesterek és gyáralapító kézművesek.

A város történetének kisebb-nagyobb eseményei évről évre - sőt, zaklatottabb időkben napról napra - kronológiaszerűen követik egymást, az eseményeket pedig illusztrációk kísérik; nemcsak szinte megszámlálhatatlanul nagy számú, ritkán vagy még sohasem látott képek, de szemtanúk beszámolói, napló- és levélrészletek, korabeli hírlapi cikkek, rendeletek és falragaszok is, valamint rövid történeti összefoglalók a fejlődés egyes mozzanatairól.

A kétezer évet felölelő krónika arra törekszik, hogy a képek és betűk mozaikja olyan regényes részletességgel, és egyben olyan távlatból mutassa be Budapest történetét, ahogyan eddig még sohasem láttuk. A Corvina Kiadó egy közel másfél évtizede készülő könyvet ad az olvasó kezébe: a krónika ideális ajándék lehet minden budapesti történelemrajongónak.

Budapest krónikája. Szerk: Bart István. Corvina Kiadó, Bp., 2007. 716 o. Ára: 14990 Ft
2007-12-17 11:08:09
Fordította: Vörös Fábián
A felújított Marco Polo sorozat első magyarul megjelenő kötete már új borítódizájnjával is feltűnik. De egyéb újításokat is tartogat az olvasóknak: a borító belsejében, elöl a ,,Legjobb...
Fordította: Tolvaj Zoltán
Bumann szenvedélyes, humoros és rendkívül informatív, mégis mélyen elgondolkodtató könyve utazás az állatok hangjának és viselkedésének lenyűgöző mélységeibe. Vajon mit visz magával...
Fordította: Tolvaj Zoltán
Bill Gates szakmai és üzleti sikerei világszerte ismertek: ő az a szoftverfejlesztő, aki húszévesen otthagyta a Harvard Egyetemet, és belefogott a saját vállalkozásába, amely rövid időn belül...
Fordította: Tolvaj Zoltán
Bumann szenvedélyes, humoros és rendkívül informatív, mégis mélyen elgondolkodtató könyve utazás az állatok hangjának és viselkedésének lenyűgöző mélységeibe. Vajon mit visz magával...
Könyvportál Líra könyv Kiskereskedelem Nagykereskedelem Kiadók Kapcsolat Oldaltérkép ADATKEZELÉSI TÁJÉKOZTATÓ